SOLAREDGE NAPELEMES RENDSZER
Minden, amit tudni érdemes e rendszerekről:
1. Gazdaságosság és Innováció
Harmadik generációs erőművek áramtermelését egy kétlépcsős számítógépes vezérlés optimalizálja:
- Minden panel energiatermelése egy mikroprocesszor irányítása alatt áll
- Minden string koordinációját egy, a mikroprocesszorokkal kommunikáló, számítógép vezérlésű inverter valósítja meg
Ezen rendszerek, azonos névleges beépített teljesítmény mellett, 8–30%-kal több áramot termelnek adott időszak alatt, köszönhetően annak, hogy a hagyományos rendszerek esetében műszaki – technológiai okokból fennálló, termeléscsökkenést előidéző tényezőket képes elhárítani (pl.: árnyékhatás kiküszöbölése stb.)
2. Számítógép vezérelt teljesítmény–optimalizálás (SolarEdge optimizer)
A hagyományos napelemes rendszerek továbbfejlesztésével a SolarEdge szakemberei olyan megoldást fejlesztettek ki, melynek alkalmazásával a hagyományos napelemes rendszerek energia termelése jelentősen, mintegy 8–30%-kal növelhető. A számítógépes vezérlés (optimalizálás) lehetővé teszi a stringeken belüli árnyékolás, melegedés, szennyeződés, valamint a gyártás során kialakuló, tűréshatáron belüli, teljesítménykülönbségek kiegyensúlyozását.
Mindez a gyakorlatban:
2.1. Maximális teljesítmény: A modulszintű vezérlés, összehasonlítva a központi vezérléssel, összességében 8–30%-kal növeli a rendszer hozamát. (MPPT= maximum power point tracking)
2.2. Rugalmas tervezhetőség: A hagyományos rendszerekkel ellentétben, a SolarEdge rendszer – a modulszintű vezérlésnek betudhatóan lehetőséget biztosít arra, hogy egy stringen belül különböző dőlésszögű és tájolású paneleket tervezzünk be, illetőleg több tetőfelületen helyezzük el őket.
3. Költséghatékony fenntartás
A SolarEdge olyan valós idejű távmegfigyelési lehetőséget biztosít, amely lehetővé teszi a legkisebb meghibásodás, vagy meghibásodáshoz vezető probléma azonnali észlelését és elhárítását. Ebből következik, hogy a termeléskiesés és a javítási költségek minimalizálása lehetséges.
4. Megnövelt biztonság
A SolarEdge rendszerek megfelelnek a biztonsági, tűzvédelmi előírásoknak is. A DC áram feszültsége modul szinten 1 voltra korlátozható, ezáltal tűz esetén automatikusan és kézi távkapcsolással is megoldható a feszültség lecsökkentése.
Míg a hagyományos rendszerek esetében a napelemek sorba rendezéséből álló, úgynevezett stringek, maximálisan 27 db 250 Wp teljesítményű elemet tartalmazhatnak, az optimalizált megoldásban ezek száma akár 60 db is lehet.
Ennek azért van jelentősége, mert kiegyensúlyozottabb a teljesítmény és kevesebb áramátalakító inverter szükséges.
Azonos névleges beépített teljesítmény mellett, 25 – 30%-kal több áramot termel adott időszak alatt, köszönhetően annak, hogy a hagyományos rendszerek esetében műszaki – technológiai okokból fennálló, termeléscsökkenést előidéző tényezőket képes elhárítani.
Fontos, hogy az optimalizációs megoldással a rendszer szabályozása a string szintjéről átkerülhet a napelem modulok szintjére.
Ennek köszönhetően minden egyes modul teljesítménye figyelemmel kísérhető, és a legkisebb teljesítmény csökkenés esetén is lehetővé válik a haladéktalan beavatkozás. Az optimalizációs rendszer azt is lehetővé teszi, hogy jobb helykihasználással, különböző teljesítményű, tájolású, elrendezésű (fekvő/álló) modulok egy stringen belül legyenek elhelyezhetőek. A modulok kimeneti feszültsége a rendszer megbontása nélkül 1 Voltra állítható, így a karbantartás biztonsággal elvégezhető. Az optimalizáció gyorsabb megtérülést eredményez a hozam növelésével és a véletlen kiesések kiküszöbölésével.
Karbantartása biztonságosabb, havária helyzetekben, a panelszintű vezérlés következtében, könnyebben kezelhető.
Hosszabb garanciális idő biztosítható a meghatározó egységekre és a teljes rendszerre is.
Panelszintű monitoring – Kattintson IDE! a rendszer bemutatásáért.